CANactions

Advanced Studies
in Integrated Urban Development 2016/17

Програма Advanced Studies in Integrated Urban Development 2016 / 17 покликана адаптувати європейську практику міського розвитку до особливостей масштабу та реального контексту середніх міст України. Це практичний курс, призначений для молодих професіоналів, котрі відчувають нестачу у методах та інструментах стратегічного планування та розробки на основі попереднього дослідження. Теми досліджень програми - українські міста Житомир, Полтава, Вінниця та Чернівці, а також їхні зв'язки з довколишніми поселеннями.
Тип: Програма додаткової професійної освіти

Тривалість:
Вересень 2016 – Червень 2017
Формат: Часткова зайнятість з польовими дослідженнями в Україні та закордоном

Робоча мова:
англійська, українська
Розташування: Київ

Кількість учасників: 22
Про
Advanced Studies in Integrated Urban Development – освітня програма додаткової професійної освіти від Школи CANactions , що фокусується на практиці використання принципів інтегрованого розвитку міст, викладених у Лейпциґській Хартії, яка лежить в основі політики розвитку міст Європейського Союзу.

Програма, що базується на освітньо-дослідницькій методології CANactions, була спрямована на адаптацію принципів інтегрованого розвитку міст до просторових, соціально-політичних, економічних та інших особливостей середніх міст України.

У досягненні цієї мети студенти отримали інструменти стратегічного планування та проектування на основі попереднього дослідження, що дозволило їм провести кваліфікований аналіз та запропонувати проекти, що мали б позитивний вплив як на місцеві спільноти, так і українське суспільство в цілому.

Студенти програми знайомились з різними політиками та практиками інтегрованого розвитку міст з наголосом на таких важливих сферах, як забезпечення високої якості публічних просторів, підвищення енергоефективності в містах, боротьба із наслідками кліматичних змін, підвищення рівня якості життя городян та привабливості для бізнесу через розвиток суспільного та міжкультурного діалогу.

Окрему частину програми було присвячено вирішенню проблем неблагополучних міських районів в контексті низької якості створеного та природного середовища, соціальної виключеності та високого рівня безробіття. Особлива увага тут була присвячена питанню житла, низьковитратних методах оновлення фізичного простору, ефективного та доступного міського транспорту.

Програма базувалася на навчанні в процесі командної роботи і міждисциплінарному погляді на міський контекст через залучення міжнародних наставників, польові дослідження та обмін думками із іншими професіоналами у групі.

Не менш важливим було поглиблення навичок студентів у виявленні та критичному описі взаємозв'язків між діями людей та фізичним середовищем, із наголосом на сучасні виклики, що стоять перед містами у глобальному розумінні.
Структура програми

СЕСІЯ #1: ВСТУП

10 – 15 жовтня, 2016

Огляд глобальних проблем урбанізму; недавні та нові тенденції розвитку міст; огляд сучасних шкіл думок у містобудівництві та проекті, зв'язки та протиріччя між ними. Пошук конкретного місця України на карті сучасних міських викликів. Обговорення зусиль міжнародного співтовариства щодо вирішення згаданих міських проблем; невдач і успіх міжнародної допомоги. Вивчення підходу до критичного та незалежного мислення для успішного орієнтування у просторах та проектах, де ідеологія, політична воля, стереотипи тощо тиснуть на планувальників та дизайнерів у своїй роботі.
СЕСІЯ #2: ТЕХНІКИ ТА МЕТОДИ СИТУАЦІЙНОГО АНАЛІЗУ НА ОСНОВІ ДАНИХ

7 – 12 листопада, 2016

Знайомство з даними, сенсорами та обробкою складних та кодованих наборів даних. Огляд динамічної інфраструктури міста - рух людей, товарів, послуг, сировини, продуктів харчування тощо; візуалізація руху динамічних запасів і потоків з використанням технологій ГІС. Дізнайтеся про створення нових наборів даних та способів аналізу даних; обговорення впливу методів аналізу даних на результати досліджень на основі досліджень / поїздок на місцевому рівні.
СЕСІЯ # 3: ПОЛЬОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

3 – 10 грудня, 19 – 21 грудня, 2016
Практика методів та інструментів міждисциплінарних досліджень, що базуються на польовому дослідженні, критичному мисленню та картографуванні, плануванні участі, створенні історії та комунікації. Розвивиток спільно з громадянами ідеї модернізувати місто за допомогою ряду міських проектів-інтервенції. Впровадження практики децентралізації, трансформації постсоціалістичних міських простору, декоммунізації, планування участі та соціальних реалій на прикладі литовського досвіду. Виготовлення буклету, що містить найцікавіші звіти про дані, отримані під час екскурсії, і ряд роздумів, огляди інтервенцій, реалізованих під час сесії, які будуть публічно представлені в школі CANactions в Києві.
СЕСІЯ # 4: СУСПІЛЬСТВО І ПОЛІТИКА

6 – 11 лютого, 2017
Короткий огляд релевантних підходів до дизайну та планування міського розвитку з особливим акцентом на соціальні аспекти. Соціальні та політичні виклики інтегрованого міського розвитку: нерівність, сегрегація, джентрифікація, маргіналізація людей похилого віку, шокові ефекти постіндустріального безробіття. Навчання навичок організації процесу партисипативного планування; обговорення переваг та слабких сторін участі громадськості.
СЕСІЯ #5: СЕРЕДОВИЩЕ І ЛАНДШАФТ

6 – 11 березня, 2017

Пошук балансу між діяльністю людини та природними екосистемами: співіснування з природи, дозвілля, рекрації. Природні ландшафти, середовища існування та зв'язки між ними як інфраструктура для містобудування. Вивчення планування стимулів приймати більш здоровий спосіб життя громадянами.
СЕСІЯ #6: РЕГІОНАЛЬНЕ ПЛАНУВАННЯ І РОЗВИТОК МІСТ

3 – 8 квітня, 2017

Огляд релевантних стратегій і політик планування мобільності. Компактне місто як компроміс між близькістю і щільністю; обговорення адаптації принципів компактного міста в контексті пострадянського міського планування. Планування мобільності для нових міст-регіонів: цілі, інструменти, показники.
СЕСІЯ #7: ПРОТОТИПУВАННЯ ПРОЕКТУ ІНТЕГРОВАНОГО МІСЬКОГО РОЗВИТКУ

15 травня – 3 червня, 2017

Випускні проекти

ЗРОБИТИ #ГРАВІТОН ВЕЛИЧНИМ ЗНОВУ

ЧЕРНІВЦІ

Район «Гравітон» було закладено в 70- ті роки як складову плану розвитку південно-східного краю Чернівців, індустріальним серцем якого був однойменний ракетний завод. Сьогодні «Гравітон» – це домівка для близько 14,000 людей. Для опису його теперішнього стану, найкраще підходить метафора з космічним кораблем, який щойно приземлився в різнорідному просторовому та функціональному контексті середовищі цієї частини міста. Розміщений біля індустрії, яка або вже не працює, або на стадії зупинки; в оточенні нових дешевих торгівельних центрів, районної автостанції та аеропорту з півдня і будинків романтичного селища «Буковина» із зеленими пасовищами річки Прут на півночі (де вже розцвіли «сучасні» вілли), «Гравітону» вдалось зберегти свою унікальну просторову та архітектурну ідентичність. Проте перед районом стоять типові для Східної Європи виклики трансформації, а саме занепад стану будівель, погане утримання та піклування про громадські місця, демографічні зміни, безробіття через занепадаючі підприємства і т. д. Наявні дороги та громадський транспорт не задоволняють потреби зв'язку «Гравітону» із центром міста. Інфраструктура культури та соціального спрямування відсутня або ж безнадійно переповнена.
ВІДКРИТА ВІННИЦЯ - МІСЦЕ ДЛЯ ЛЮДЕЙ НА СХІДНОМУ БЕРЕЗІ

ВІННИЦЯ

Як і більшість міст світу, Вінницю було зведено довкола джерела свіжої води. Південний Буг постачав місто чистою водою та товарами. Проте з часом ріку перетворили на каналізацію та забруднили. Все це створило передумови того, що Вінниця, як і багато інших міст, втратила зв'язок зі своєю річкою та її узбережжям.
Західна частина Вінниці з її історичним центром щільно розросталась в напрямку річки, утворюючи міську набережну. З будівництвом залізничної станції, місто перестрибнуло через річку у сіхдному напрямку. Оточене міським середовищем, східне узбережжя залишилось незабудованою, відкритою і зеленою територією.
РЕ-АКТИВУЮЧИ ЖИТОМИРСЬКУ ВОДОНАПІРНУ ВЕЖУ: СТРАТЕГІЧНИЙ ДИЗАЙН В ДІЇ

ЖИТОМИР

Комплексне поєднання викликів стало відправною точкою для команди Школи CANactions, яка зосередила увагу на стратегічному розвитку колишньої водонапірної вежі Житомира – середнього за розміром обласного центру, розташованого приблизно в 131 кілометрі на захід від Києва. Відповідно до методології Школи, проектну групу склали учасники, які представляли три українських міста (Житомир, Київ та Миколаїв) та мали різну професійну кваліфікацію (архітектор, містопланувальник, менеджер проектів та два економісти). Окрім того, команда об'єднала представників міської адміністрації, агенції розвитку міста та громадської організації, створюючи мікс поглядів щодо того, що таке місто. З цієї точки зору склад та структура команди були максимально близькими до тих, що зазвичай зустрічаються в реальних умовах роботи у галузі міського розвитку.
ПОЛТАВСЬКА ПРИБЕРЕЖНА ЗОНА: КОНСЕНСУС ЩОДО БУДІВНИЦТВА

ПОЛТАВА

Інколи життя наносить удар ломакою по голові та повертає вас у реальність. Саме таке було у випадку полтавської команди при роботі над проектом для полтавської набережної.
Те, що розпочалось як радше лінійний освітній процес застосування до конкретного просторового контексту інструментів та підходів міського планування, які вивчалися під час програми CANactions, неочікувано перетворилось на урок жорстоких реалій українського урбанізму – непрозорість та недемократичність прийняття рішень політиками на користь приватного капіталу, зосередженого в руках бізнес еліти.
Освітня команда:
Michael Engel
An architect from Dresden, Germany, had been working in Romania since 2005, within several GIZ projects and since 2010, being director of the Heritas Foundation in Sibiu. In 2015 he has joined GIZ in Lviv, dealing with integrated urban development on local level.
Rudolf Gräf
An Architect with degree from Technical University Graz, for the last 10 years he has worked on land use and urban development plans in Romania. Currently he works as an urban planner for the Chernivtsi city hall and Integrated Urban Development in Ukraine Project.
Mirjam Niemejer
Architect and urban designer, founding partner at Helsinki Zürich Office. Mirjam has been a visiting professor at the PBSA Düsseldorf, worked as a researcher Institute of Urban Design at ETH Zurich and tutored several workshops internationally.
Bogdan Kapatsila
CANactions School education program coordinator and assistant tutor with a demonstrated history of working in the architecture & planning industry.
Tommy Mäkynen
A designer, researcher and consultant working in the fields of Architecture, Urban Design and Planning at helsinkizurich (Helsinki Zürich Office Ltd) as a partner and principal.
Urs Thomann
A Swiss urban planner, co-founder and co-curator of Education at CANactions School for Urban Studies. As a practitioner, he is pro- moting new tools for guiding Urban Development in Ukraine. He curated the development of the "Integrated Urban Transport & Spatial Planning Strategy" for Vinnytsia and mentored the fi phase of the "Integrated Urban Development Concept" for Zhytomyr.
Vladyslav Tyminskyi
A strategic designer, and researcher. In 2016-2017 he worked for two projects of GIZ in Ukraine on the position of a Chief Urban Researcher and an External Consultant on Urban Development. Starting from 2015 he is a Program Director and a Co-curator of Education at CANactions School for Urban Studies.
Andrius Nemickas
An urban development specialist from the US and CANactions School Advisory Board member with a dual-degree MBA & MCRP from The University of North Carolina at Chapel hill (Class of 1998). He has lived and worked in Ukraine since 1999.
Viktor Zotov
A founder and chief architect of Architectural Bureau "Zotov &Co", Kyiv. Since 2008, he has been the founder and curator of International Architectural Festival CANactions, Kyiv. From 2015, he has also been the founder of CANactions School for Urban Studies.
Студенти:
Sergii Andrushchak
A leading expert in projects development of Chernivtsi City Council with Masters in Management and Administration from Chernivtsi Trade and Economy Institute (Class of 2013).
Pavlo Bohaychyk
A chief specialist of Accounting & Cultural Heritage Administration of Historic Environment at Lviv City Council with Teacher of History degree from Ivan Franko National University of Lviv (Class of 2008).
Iryna Demianiuk
An architect from Rivne, with Masters in Architecture from Lviv Polytechnic National University (Class of 2016).
Pavlo Kaspruk
A public activist from Chernivtsi with Masters in Management and Administration from Chernivtsi Trade and Economy Institute (Class of 2013).
Mariia Kostenko
An architect from Dnipro with Masters in Industrial and Civil Construction from Pridneprovsk State Academy of Civil Engineering and Architecture (Class of 2014).
Nataliіa Patraboі
A Specialist of Planning Construction of Architecture Department at Chernivtsi City Council with Masters in Architecture from Lviv National Agrarian University (Class of 2009).
Olga Antoniuk
An architect from Vinnytsia, with a degree from Vinnytsia National Technical University (Class of 2013).
Mariia Gryshchenko
A sociologist from Kyiv, with Masters in Sociology from Taras Shevchenko National University of Kyiv (Class of 2012).
Maksym Kramar
An architect from Vinnytsia, with Masters in Municipal Construction and Servicing from Vinnytsia National Technical University (Class of 2009).
Maksym Kravchuk
An architect from Vinnytsia, with Masters in Architecture of Buildings and Structures from Lviv Polytechnic National University (Class of 2014).
Tetiana Voloshyna
A lanscape architect from Vinnytsia, with Masters in Municipal Construction and Servicing from Vinnytsia National Technical University (Class of 2010).
Evgeniya Dulko
A project manager at Mykolaiv Development Agency with Masters in Political Science from Black sea State University (Class of 2012).
Mykola Kostrytsya
A head of Zhytomyr City Council Economic Development Depart- ment, a city mayor envoy with PhD in Economics from Zhytomyr National University of Agriculture and Ecology (2009).
Kostiantyn Kuchabskyi
An architect from Kyiv and co-founder of "Ostriv" platform, with Masters in Architecture from Kyiv National University of Civil Engineering and Architecture (Class of 2014).
Maksym Vikarchuk
A head's assistant of Urban Planning & Land Relations Department of Zhytomyr City Council, with Masters from Kyiv National University of Civil Engineering and Architecture (Class of 2013).
Tetiana Ziatikova
A head of Infrastructure Projects & Energy Efficiency Division of Zhytomyr City Council, with Masters in International Economic Affairs from Kyiv International University (Class of 2012).
Oleksandr Androsov
A head of Transportation and Communication Department of Poltava City Council with Masters in Mechanical Engineering from Kharkiv State Academy of Railway Transport (Class of 2001).
Leonid Donos
A head of Department of Institute of Urban Development of Poltava City Council with Masters in Municipal Management from Academy of Personnel Management (Class of 2008).
Alevtyna Drazhenko
A project manager from Kyiv with Masters in Journalism from Lviv Ivan Franko National University (Class of 2012).
Dmytro Kozyrenko
An urban planning expert in "Integrated Urban Development in Ukraine" project, a head of NGO "CityLab" with Masters in Architecture from Poltava National Technical University (Class of 2013).
Iryna Matsenko
A head of Section of Monitoring & Territory Planning of Poltava City Council with Masters in Design of Architectural Space from Poltava National Yuriy Kondratyuk Technical University (Class of 2009).
Maria Pavlyshak
An architect from Ivano-Frankivsk with Masters in architecture from Lviv Polytechnic National University (Class of 2012).