CANactions

Створюючи спільне бачення розвитку

Інтерв'ю з Клаусом Овермейером

Створюючи спільне бачення розвитку
Інтерв'ю з Клаусом Овермейером
Клаус Овермейер - ландшафтний архітектор та засновник Urban Catalyst, міжнародний модератор, член журі та стратегічний консультант у численних проектах міської трансформації. Він займається створенням майбутніх моделей для міст та просторів, орієнтованих на зацікавлених сторін. Напередодні Фестивалю CANactions 2019, Клаус Овермейер розповів про місію Urban Catalyst, діяльність офісу, а також своє бачення майбутнього професій, пов'язаних із розвитком міста.
CANactions: Що таке Urban Catalyst і яка історія його появи?

Клаус Овермейер: Urban Catalyst був заснований в 2004 році ландшафтним архітектором Клаусом Овермейером як відгалуження фінансованого Європейською Спільнотою дослідницького проекту «Urban Catalyst» (2001-2003). Він був присвячений вивченню потенціалу тимчасового використання для міської ревіталізації. Філософія Urban Catalyst базується на орієнтованому на користувача та процесі підході до просторової трансформації.

Сьогодні Urban Catalyst розробляє моделі залучення для стратегічного дизайну та використання просторів для процесів трансформації для міст, приватних підприємств і громадських організацій. До організації залучені двадцять два експерти у сфері архітектури, міського дизайну, містопланування, екологічного дизайну, політики та ландшафтної архітектури. Офіс належить дев'яти партнерам та організований за моделлю колегіального управління, де відповідальність належить широкому колу команд.

Як організована робота офісу?

Кожен проект індивідуальний, ми не маємо єдиного рецепту для вирішення всіх завдань. Важливо, що ми розробляємо концепції на основі діалогу з нашими клієнтами, часто за участі багатьох учасників. Щоб впоратися зі зростаючою складністю різноманітних факторів, які впливають на просторову трансформацію, ми приділяємо велику увагу первинному підготовчому процесу. Під час інтерактивних воркшопів з усіма зацікавленими сторонами проекту ми визначаємо етапи, контрольні показники та досягнення, формати залучення та етапи виробництва контенту. Структурування процесу - це навігаційна система для подальшого планування.
Яким проектом ви пишаєтесь найбільше?

Мій найважливіший проект - реорганізація офісу Urban Catalyst. Я заснував компанію самостійно і протягом дванадцяти років керував нею за принципом «єдиного керівництва». Згідно девізу "практикуй те, що пропагуєш сам", у 2017 році я вирішив розділити відповідальність та управління з людьми, з якими працюю. Колишні співробітники стали колегами та акціонерами. Сьогодні мені як і раніше належить 68% компанії. Моя візія полягає в тому, щоб врешті-решт стати зайвим передавши всі акції компанії моїм колегам.

Над якими проектами вам подобається працювати?

Особисто мені подобається працювати з групами людей (малими чи великими), які прагнуть виробити спільне бачення. Більшість наших проектів має відношення як до створення спільнот, так і до спільного уявлення про розвиток просторів у різних масштабах.
Яку роль відіграє спільнота у вашій практиці?

Громади грають важливу роль в нашій практиці з різних перспектив. У глобальному масштабі ми працюємо над дослідницькими проектами, які пов'язані з тим, як ми можемо розподіляти обмежені ресурси та яким чином міста можуть стати каталізатором для реалізації 17 глобальних Цілей сталого розвитку, затверджених ООН. Крім того, багато наших проектів стосуються проектуванню громадських інтересів: яким чином ми можемо розвивати міста і простори у спільних інтересах? Як уявлення людей може бути інтегровано в процеси планування?

Які найскладніші аспекти вашої роботи?

Через те, що ми здебільшого працюємо на стратегічному рівні, однією з найбільших проблем є реалізація результатів. Хоча ми і є архітекторами та проектувальниками, наші продукти часто надають непрямий вплив на планування просторів. Добре було б об'єднати у майбутньому партисипативну концепцію проектування та просторове планування.

Як ви бачите свою основну професійну місію?

Надавати людям можливість спільно створювати простір у різних масштабах.

Які нові професії, пов'язані із розвитком міста, з'являться в майбутньому?

На мою думку, це будуть професії на зіткненні трансформації та просторового планування. Нам потрібні розробники просторових перетворень, "процесні фріки", каталізатори стейкхолдерів, творці комплексності та більше садівників.

Які навички важливі для цих професій?

Як архітектори ми навчені зменшувати складність своїми геніальними проектами. На відміну від цього, майбутнє завдання просторового розвитку полягає не в тому, щоб зменшити складність, а в тому, щоб використовувати її в якості будівельного матеріалу нового світу. Основною компетенцією в цій сфері є, з одного боку, визначення рушійних сил просторового розвитку. З іншого боку, нам слід зробити видимими уявлення людей про простір та інтегрувати їх у процеси планування.

Текст: Олена Возняк